PARAFIA P.W. NIEPOKALANEGO SERCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

24.03.2024r

1. Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Liturgia Kościoła dziś wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie naśladować wydarzenia z życia Pana Jezusa. Wyrażamy wdzięczność mieszkańcom Wysokiego Kościoła za przygotowanie pięknej palmy, znajdującej się w prezbiterium w Wysokim Kościele oraz p. Krystynie Lewczuk, paniom Annie Bugaj, Beacie Tul, Angelice Tomala za przygotowanie palm do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowiczkach. Bóg zapłać.
  2. Wójt Gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki i OKSiR serdecznie zapraszają mieszkańców gminy na Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się dziś, 24 marca br. w godz. 13:00-17;00 na terenie świetlicy w Rogożu, Parkowa 82. W programie występy zespołów ludowych, degustacja potraw z możliwością zakupu tradycyjnych produktów na stół świąteczny, sprzedaż ozdób świątecznych i wiele innych atrakcji.
  3. Dziękujemy rodzinie z naszej parafii za ofiarowanie kwiatów i gałązek palm do głównego ołtarza w Wysokim Kościele. Bóg zapłać.
  4. Święte Triduum Paschalne, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek i potrwa do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to Najświętsze dni w roku! Przeżyjmy je z wiarą i z oczyszczonym sercami w sakramencie pokuty, biorąc udział uroczystych obchodach liturgicznych.
  5. Liturgia Wielkiego Czwartku to dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu i kapłaństwa. Msza św. w tym dniu zostanie odprawiona w Piotrkowiczkach o g. 1800, w Wysokim Kościele o g. 1900Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do 2100 w Wysokim Kościele, do 2000 w Piotrkowiczkach.
  6. Liturgia Wielkiego Piątku – dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W tym dniu nie odprawia się Mszy św. Liturgia na cześć Męki Pańskiej rozpocznie się w Piotrkowiczkach o g. 1800, w  Wysokim Kościele o g. 1900; Po liturgii Męki Pańskiej odśpiewamy 3 części gorzkich Żali i adoracja Pana Jezusa złożonego do grobu w Wysokim Kościele do 2130, do 2000 w Piotrkowiczkach;  W Wielki Piątek o g. 1500 Droga Krzyżowa; adoracja w Ciemnicy od g. 1600 w Wysokim Kościele do rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej; Piotrkowiczki adoracja od 900-1000, o g. 1000 Droga Krzyżowa. Adoracja będzie kontynuowana od g. 1700. Ofiary złożone do Koszyków w Wielki Pątek przeznaczamy na Boży Grób w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a dorosłych ponadto obowiązuje post ilościowy jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Zwracamy się także z prośbą o przyozdobienie krzyży znajdujących się na terenie naszej parafii.
  7. Liturgia Wielkiej Soboty –  Przychodzimy do Wysokiego Kościoła adorować Pana Jezusa spoczywającego w  grobie od g. 800 - 1300. Następnie przerwa na uporządkowanie świątyni. Adoracja będzie kontynuowana od 1930-2000. Również w tym dniu zachęcamy do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Wigilię Paschalną rozpoczniemy w Piotrkowiczkach o g. 1800, w Wysokim Kościele o g. 2000. To najważniejsza uroczystość chrześcijańska i najuroczystsza Msza św. w roku. Na tę liturgię przynosimy świece.
  8. Możliwość skorzystania ze spowiedzi św. w Wielkim Tygodniu w Wysokim Kościele przed Mszami św. W Wielki Czwartek pół godziny przed Mszą św. (w obu kościołach); Wielki Piątek pół godziny przed Liturgią.
  9. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę Wysoki Kościół: 900,1000,1100, 1200 Piotrkowiczki: 930, 1030; Święcenie pokarmów będzie poprzedzone wspólną adoracją Pana Jezusa w Bożym Grobie.
  10. Msza św. rezurekcyjna Zmartwychwstania Pańskiego Wysoki Kościół g. 600 o g. 545 adoracja przy Grobie Pańskim; Piotrkowiczki o g. 730tym dniu nie będzie Mszy św. o g. 930 w Piotrkowiczkach i o 730 w Wysokim Kościele. W czasie procesji rezurekcyjnej bardzo prosimy kilku panów, o poniesienie w procesji rezurekcyjnej baldachimu. Uwaga zmiana czasu.
  11. Mieszkańców Piotrkowiczek i Mienic prosimy o pomoc w przygotowaniu kościoła filialnego we wtorek na g. 1700;
  12. Dziękujemy też pewnej rodzinie z naszej parafii z Piotrkowiczek za ufundowanie naczynia na wodę święconą do Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowiczkach. Bóg zapłać.
  13. W Wielki Czwartek kancelaria nieczynna.
  14. Dziękujemy za piękne ustrojenie ołtarzy w naszych obu kościołach, p. Tereni i rodzinie; p. Adamowi i mieszkańcom Mienic i Piotrkowiczek. Za wszelki wysiłek związany z przygotowaniem do Zmartwychwstania Pańskiego, wyrażamy wdzięczność. Bóg zapłać.